I mistr tesař se utne

Ve článku s příklady daňového zvýhodnění na děti jsem narazila na jednu komplikovanější situaci. Protože se okolo toho namnožily dotazy a vaše zkušenosti z finančních úřadů se lišily, obrátila jsem se na Generální finanční ředitelství s žádostí o vydání stanoviska.

Abych vysvětlila, o co šlo.

Zákon o dani z příjmu nespecifikuje, jakým způsobem se má stanovovat pořadí dětí kvůli uplatnění slevy při zdaňování našich výdělků. Mluví o tom neurčitě a není z něj zřejmé, jak se má při posuzování pořadí dětí postupovat. Když potom máte více dětí a jejich počty se během roku mění, není jasné, jak máme při počítání daňového zvýhodnění postupovat.

Schválně teď nenapíšu, jaký závěr a doporučení jsem ve článku předtím udělala. Abyste si to zbytečně nezafixovali. 🙂 Teď už je článek aktualizovaný podle stanoviska Generálního finančního ředitelství. Pokud jste jej předtím četli, vraťte se k němu ještě jednou, prosím.

Zde máte výňatek ze stanoviska, které jsem dostala (můžete si jej rozkliknout):

stanovisko GFŘ1

Ze stanoviska vyplývá, že při uplatňování slevy na dítě musíme sesypat všechny vyživované děti na jednu hromádku a rozepsat na ně slevu. Pěkně popořadě, od slevy na první dítě, po slevu na druhé, třetí a další. Pokud se nám během roku počet vyživovaných dětí mění, musíme toto porovnat za každý měsíc zvlášť.

Příklad:

Máme dvě děti. První je tříleté, druhé se narodilo v průběhu roku. Jaké jim máme dát pořadí a jaké bude daňové zvýhodnění?

Máme více variant, jaké dát dětem pořadí. Vždy ale musíme nejprve vyplnit sloupec 3 tak, aby byl v řádku „Celkem“ součet 12 měsíců. Potom teprve můžeme psát děti a měsíce do dalších sloupečků.

Varianta 1

stanovisko GFŘ2

Varianta 2

stanovisko GFŘ3

Vymyslet můžeme několik dalších variant, kdy budeme rozdělovat daňová zvýhodnění na první a druhé dítě mezi naše dvě děti. Jen vždy musíme mít ve sloupci 3 dole dvanáctku a ve sloupci 4 dole sedmičku.

Jak vidíte, daňové zvýhodnění bude ve všech variantách stejné.

Pozor, příklad je částkami platný pro rok 2015. V současné době již jsou částky daňového zvýhodnění na děti vyšší, princip výpočtu ale zůstává stejný.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka, ale hlavně maminka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>
Komentáře