Oblíbené chyby v daňovém přiznání

Věřím, že žádná chyba v daňovém přiznání není vaše oblíbená. Přesto se překvapivě často opakují ty stejné. Tento článek jsem psala před rokem, ale protože je pořád aktuální, po drobných úpravách si jej můžete přečíst i teď. 🙂

S jakými chybami se tedy setkávám nejčastěji?

Chybějící děti

Pokud máte vyživované děti, napište si je všechny do daňového přiznání, včetně jejich rodných čísel. A to i v případě, že si slevu na ně neuplatňujete. Do kolonek „počty měsíců“ napíšete v takovém případě samé nuly.

Nevyplněná žádost o vrácení přeplatku

Jestli vám z daňového přiznání vyšlo, že máte dostat zpátky vyplacenou daň nebo daňový bonus, musíte na poslední stránce daňového přiznání vyplnit Žádost o vrácení přeplatku. Nezapomeňte i tuto žádost podepsat, budete tak mít na přiznání dva podpisy kousek nad sebou.

Pokud jste podnikatelé, finanční úřad vás pravděpodobně vyzve k registraci bankovního účtu, který na žádosti uvádíte. Abyste tomu předešli, můžete si zároveň s podáním daňového přiznání podat i registrační formulář, kterým svůj bankovní účet nahlásíte.

Špatně vypočítané paušální výdaje

Pokud jste podnikatelé a uplatňujete výdaje paušálem, nezapomeňte na maximální strop.

  • 60% – výdaje maximálně 1.200.000 Kč
  • 80% – výdaje maximálně 1.600.000 Kč
  • 40% – výdaje maximálně 800.000 Kč
  • 30% – výdaje maximálně 600.000 Kč

Zrušení životního pojištění

Když zrušíte životní pojištění před splněním zákonných podmínek (věk alespoň 60 let a pojištění alespoň 60 měsíců), musíte v daňovém přiznání dodanit výhody, které jste z životního pojištění měli v minulých letech.

Jedná se především o zaplacené životní pojištění, o které jste si v minulých letech snižovali základ daně. Musíte jít do svých daňových přiznání až o 10 let zpátky a tam si dohledat částky. Do současného daňového přiznání toto dodanění napíšete do Přílohy č. 2, do části Ostatní příjmy.

Dále musíte do daňového přiznání uvést a zdanit příspěvek zaměstnavatele, a to příspěvek obdržený od 1. 1. 2015.

Obdobně se postupuje u předčasně rušeného penzijního připojištění.

Nevyplněné kontakty

Vřele doporučuji, vyplňte na první stránce daňového přiznání své kontaktní údaje, včetně telefonu a emailu.

Pracovnice z finančních úřadů toho využívají a v případě potřeby vás pozvou k sobě do kanceláře, kde si na daňovém přiznání opravíte, co bylo špatně. Nebo doložíte přílohy, které vám chyběly. Vyřídíte to rychleji a bez zdržování úředními dopisy.

 

Článek z roku roku 2016, aktualizovaný k 22.2.2017.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka, ale hlavně maminka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>
Komentáře