Přehledy přehledně

Daňové přiznání je dávno podané, ale tím povinnosti a platby podnikatelů nekončí. Musí ještě podat Přehledy o příjmech a výdajích – na sociální a zdravotní pojištění a případně tato pojištění doplatit. Pokud máte tuto povinnost dosud před sebou, přečtěte si, na co si dát při vyplňování pozor.

Platby pojištění se hodně liší podle toho, jestli máte podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost, navíc i podle toho, jestli máte vedle podnikání zaměstnání nebo jiný důvod vedlejší činnosti.

Článek je dlouhý a nudný, tak jestli nepotřebujete vyplňovat Přehledy na sociální a zdravotní pojištění, radši jej nečtěte a pusťte se do nějakého jiného, třeba do toho o novinkách v roce 2017. Nebo o tom, jaký je daňový rozdíl mezi podnikáním při rodičovské dovolené a při péči o starší dítě.

Čtete dál? Tak pozorně, bude toho dost. Varovala jsem vás. 🙂

Sociální pojištěníCSSZ01

Než se do vyplňování pustíte, najděte si papír se svou inventurou OSVČ, který jste měli dostat od své správy sociálního zabezpečení. Tam zjistíte, jaké platby záloh vaše sociálka eviduje, a můžete si je porovnat s vaším bankovním výpisem, jestli vše souhlasí. Pokud jste inventuru nedostali, můžete si o ni na sociálce zažádat.

Pro vyplňování doporučuji interaktivní formulář PŘEHLED O PŘÍJMECH A VÝDAJÍCH na webu ČSSZ. Když správně zaškrtáte hlavní a vedlejší činnost, dopočítá vše sám. Vypočítá vám i to, jestli s vedlejší činností máte nebo nemáte povinnost platit sociální pojištění. Vy pak můžete formulář odeslat elektronicky, nebo si jej uložit jako pdf, vytisknout a odnést osobně nebo poslat poštou.

Nezapomeňte vyplnit svou místně příslušnou sociálku a variabilní symbol. Obojí najdete na všech dokumentech, které máte od své správy sociálního zabezpečení.

Jak vyplnit formulář sociálního pojištění

Nejprve si otevřete ve vedlejším okně formulář a rovnou v něm pracujte, ať dobře vidíte, co to dělá.

 • v řádku 18 zaškrtněte „hlavní činnost“ nebo „vedlejší činnost“ nebo obojí (pokud jste to měli část roku tak a druhou část jinak) a měsíce, kdy jste podnikali. Formulář vás navede, sám červenou barvou hlásí, co teď máte vyplnit.
 • v dalších řádcích zaškrtejte důvody vedlejší činnosti, které pro vás platí
 • některé důvody vedlejší činnosti musíte doložit, například osobní péči o závislou osobu, vojenskou službu, nezaopatřenost dítěte (= vlastní studium). Ostatní důvody (zaměstnání, důchod, rodičovský příspěvek…) si sociálka ověří sama.
 • řádek 27 – interaktivní formulář sám spočítá, kolik měsíců jste podnikali
 • řádek 28 – většinou opíšete číslo z řádku 27. Nepočítaly by se prakticky jen ty měsíce, kdy jste byli celý měsíc na neschopence a nemohli jste podnikat.
 • řádek 39 – vyplňte zálohy, které jste platili během roku. Jejich výši zjistíte podle svých plateb, doporučuji zkontrolovat s inventurou od sociálky.
 • ostatní políčka se dopočítají sama

Sazba sociálního (důchodového) pojištění je 29,2 % z poloviny zisku

 • při hlavní činnosti musíte platit alespoň minimální platbu 23.660 (pokud jste podnikali celý rok), i kdyby vám výpočtem ze zisku vyšla menší částka
 • při vedlejší činnosti budete platit pojištění jen ve výši vypočtené ze zisku
 • pokud máte podnikání jako vedlejší činnost a váš zisk za rok 2016 je nižší než 64.813 Kč, sociální pojištění platit nemusíte. Pozor, pokud jste podnikali kratší dobu, musíte tuto částku poměrně snížit podle počtu měsíců, kdy jste podnikali. Interaktivní formulář na webu ČSSZ limity pohlídá za vás.
 • v části H se vyplňuje, jaké je vaše podnikání pro rok 2017 a kolik budete platit
 • při vedlejší činnosti a nízkém zisku nemusíte platit zálohy na další rok. Pokud je to váš případ, můžete políčka 42 a 43 vynulovat (zaškrtněte čtvereček vedle políček a přepište částky na nulu)

Po vyplnění formuláře doporučuji kliknout na tlačítko „Zkontrolovat data“ – označí vám chyby, pokud nějaké ve formuláři máte. Můžete jej potom odeslat datovkou nebo přes tlačítko „Tisk“ uložit jako pdf, vytisknout si a doručit na sociálku v papírové podobě.

To byla nejrizikovější místa Přehledu na sociální pojištění. Jestli potřebujete poradit s jiným políčkem, napište mi dotaz do komentářů pod článkem!

Zdravotní pojištění

ZP01jpg

Jestli vaše zdravotní pojišťovna umožňuje elektronické podání, vřele jej doporučuji. Maximálně vám to vyplňování formuláře usnadní, většina údajů je předem vyplněná a dopíšete prakticky jen zisk a zaplacené zálohy.

Pokud tuto možnost nemáte, stáhněte si z webových stránek své pojišťovny interaktivní formulář v pdf, hodně vám při počítání pomůže. (odkazy jsou na konci tohoto článku).

Formulář stáhněte do počítače a otevírejte rovnou z počítače v programu Adobe Acrobat Reader (nebo jiný čteč pdf dokumentů). Při otevírání v okně internetového prohlížeče, například Google chrome, to fungovat nebude.

Jak vyplnit formulář zdravotního pojištění

Nejprve si otevřete formulář a rovnou v něm pracujte, ať vidíte, jak výpočty fungují.

 • v části 2 se vyplňují počty měsíců, kdy jste měli hlavní / vedlejší činnost. Charakteristikou vedlejší činnost je, že pro ní „nebyl stanoven minimální vyměřovací základ“. POZOR ale, zdravotní pojišťovny tuto část formuláře nechtějí vyplňovat. Tak si jí klidně odpusťte a nevyplňujte. 🙂
 • Pro správný výpočet pojištění je důležité správné vyplnění řádků 4 – 6
 • řádek 4 – počet měsíců, po které jste během roku alespoň část měsíce podnikali
 • řádek 5 – kolik z těchto měsíců jste pojištěni u té zdravotní pojišťovny, které Přehled podáváte (obvykle to bude stejné číslo jako u řádku 4, pokud jste během roku neměnili pojišťovnu)
 • řádek 6kolik měsíců bylo podnikání hlavní činnost
 • řádek 41 – kolik jste zaplatili během roku na zálohách na zdravotní pojištění
 • ostatní políčka se dopočítají sama

Sazba zdravotního pojištění je 13,5 % z poloviny zisku.

 • Podnikatel s hlavní činností musí platit pojištění vždycky, a to alespoň 21.875 Kč za celý rok podnikání.
 • Při vedlejší činnosti platíte takové pojištění, jaké vám vyjde výpočtem ze zisku.

V řádku 51 formulář vyplní, jaká vám vyšla výpočtem záloha pro další rok – musíte nyní zohlednit, jestli podnikáte na hlavní nebo vedlejší činnost:

 • hlavní činnost → jestli vám v řádku 51 vyšlo méně než 1.906 Kč, zaškrtněte a) 1.906
 • hlavní činnost → jestli vám v řádku 51 vyšlo více než 1.906 Kč, zaškrtněte b) výpočet
 • do políčka „Nová výše zálohy“ by se vám měla přepsat vyšší z částek, buď vypočtená výše zálohy nebo minimální záloha 1.906,-
 • vedlejší činnost → zaškrtněte b) výpočet. Budete tak platit zálohy vypočtené podle zisku.
 • vedlejší činnost při zaměstnání → můžete zaškrtnout c) 0 Kč a zálohy na další rok neplatit. Doplatíte pak celé pojištění najednou po skončení roku. Pokud nějaké zálohy chcete platit již průběžně (a snížit si tak doplatek), zaškrtněte klidně b) výpočet.

Stejně jako o kousek výš tu platí – pokud máte dotaz k jinému políčku nebo prostě potřebujete s Přehledem na zdravotní pojištění poradit, napište mi dotaz do komentářů pod článkem!

Odkazy:

www.cssz.cz – Česká správa sociálního zabezpečení – formulář >>>
www.vzp.cz – Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) – formulář >>>
www.vozp.cz – Vojenská zdravotní pojišťovna (201) – formulář >>>
www.cpzp.cz – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) – formulář >>>
www.ozp.cz – Oborová zdravotní pojišťovna … (207) – formulář >>>
www.zpskoda.cz – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209) – formulář >>>
www.zpmvcr.cz – Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (211) – formulář >>>
www.rbp-zp.cz – Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (213) – formulář >>>

Termíny:

Přehledy na sociální a zdravotní pojištění musíte podat do 2. 5. 2017. Doplatky pojištění se platí do 8 dnů po podání Přehledů.

Nejste si jisti, jestli se na vás vztahuje povinnost platit zálohy? Jestli máte hlavní nebo vedlejší činnost? Nebo máte jiný dotaz? Napište mi do komentářů pod článkem.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka, ale hlavně maminka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>
Komentáře
 • Chcete přispět do rodinného rozpočtu a neztratit přitom nárok na mateřskou nebo rodičovskou?

  3D ebook krouzkova vazba

 • Rubriky
 • Nejnovější příspěvky
 • Chcete dostávat upozornění na nové články?