DPP – dohoda o provedení práce

Představuji vám první článek ze seriálu Zaměstnanecké vztahy, ve kterém si postupně vysvětlíme základní charakteristiky a rozdíly mezi pracovní smlouvou, dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce.

Pojďme se do toho pustit podle Komenského zásady “od jednoduššího ke složitějšímu”.

Při brigádách, jednorázových a krátkodobých přivýdělcích je nejčastěji využívána dohoda o provedení práce. Je totiž ze všech možností zaměstnaneckých vztahů ta nejjednodušší a nejlevnější. Dalším formám (dohodě o pracovní činnosti a pracovní smlouvě) se stručně věnuji ve svém e-booku 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovsképodrobněji je probereme v příštích článcích.

Dohodu o provedení práce doporučuji i podnikatelům, kteří potřebují vzít svého prvního brigádníka. Administrativa okolo této dohody je celkem jednoduchá a lze ji zvládnout vlastními silami, bez mzdové účetní.

DPP nahledovka tmava

Dohoda o provedení práce = DPP

Základní pravidla:

  • charakteristické pro DPP je časové omezení – maximální limit je 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele (počítají se všechny DPP, které máte u jednoho zaměstnavatele, dohromady!).
  • je vhodná především pro krátkodobé nebo jednorázové výpomoci, ale můžeme použít i pro dlouhodobější činnost, která probíhá každý měsíc v malém rozsahu a vejdeme se do ročního hodinového limitu
  • dohoda musí být uzavřena písemně
  • z dohody se většinou neplatí zdravotní pojištění (viz kapitolka Zdanění), takže pokud nemáte platbu svého zdravotního pojištění zajištěnou jinak, budete to muset vyřešit se svou zdravotní pojišťovnou. Opět téma na samostatný článek, vy si jen pamatujte, že DPP vám zdravotní pojištění většinou neřeší.

Zdanění:

  • při měsíční mzdě do 10.000 Kč (včetně) se neplatí sociální a zdravotní pojištění, jen daň z příjmu
  • zaměstnanec může podepsat Prohlášení a uplatnit slevu na dani → potom při mzdě do 10.000 nebudeme platit ani daň. Pokud nyní nevíte, co to Prohlášení je, neklesejte na mysli. Podrobně vysvětlím v některém z příštích článků. Zatím vám stačí vědět, že něco takového existuje a ovlivňuje to výši daně ze mzdy. Pozor na to, že Prohlášení můžete podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. Pokud máte zaměstnání, pravděpodobně budete mít Prohlášení podepsané tam. Jestli jste ale zrovna na mateřské nebo rodičovské, můžete Prohlášení podpesat tam, kde si zrovna přivyděláváte.
  • při mzdě nad 10.000 Kč se musí platit sociální a zdravotní pojištění a přicházíme o základní výhodu DPP

Příklad 1 – DPP do 10.000 Kč:

Dohoda o provedení práce, měsíční mzda 9.000 Kč. Kolik bude čistá mzda? A jak se projeví, jestli pracovník podepsal nebo nepodepsal Prohlášení?

DPP_priklad1

Sami vidíte, že nejvýhodnější je dohoda o provedení práce s podepsaným Prohlášením. Neplatíme potom žádnou daň a dostaneme čistého totéž, co hrubého. 

Příklad 2 – DPP nad 10.000 Kč:

Jaký bude výpočet mzdy, když mzda překročí 10.000 Kč? Zkusme si vypočítat, jak se částky na výplatní pásce změní při měsíční mzdě 11.000 Kč.

DPP_priklad2

* Poznámka: výpočet daně z příjmu je v tomto případě složitější. Daňovým základem pro výpočet daně je mzda zaměstnance zvýšená o zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem, navíc zaokrouhlená na stokoruny nahoru. V našem příkladě je daňovým základem 14.800 Kč, podrobněji se tím teď zabývat nebudeme.

Všimli jste si, že zatímco hrubá mzda stoupla o 2.000 Kč, čistá mzda u pracovníka bez podepsaného Prohlášení klesla??!

Doporučuji proto si u DPP ohlídat sazbu a odpracované hodiny, abychom udrželi měsíční mzdu pod hranicí 10.000 Kč.

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.