Víte jistě, kdy vám končí rodičovská?

Chci se vás zeptat, jestli víte, do kdy budete pobírat rodičovský příspěvek. Nejspíš mi odpovíte něco v tomto smyslu:

Jasně že to vím! Mám rodičák do 4 let, jak jsem si požádala.

Bohužel to ale nemusí být úplně pravda.

Ve skutečnosti totiž při volbě délky pobírání rodičovského neurčujete, jak dlouho budete pobírat rodičovský příspěvek. Volíte si výši měsíčního příspěvku. Délka pobírání příspěvku vám vyjde tak, abyste vybrali celkovou výši rodičovského příspěvku 220.000 Kč, na kterou máte nárok.

Vypadá to jako totéž, ale není to tak.

Rodičovský příspěvek nejspíš přestanete pobírat příspěvek o měsíc dříve, než čekáte.

Zákon o státní sociální podpoře, který se zabývá mimo jiné i rodičovským příspěvkem, totiž v § 30 odstavec 8 uvádí:

Jestliže po odpočtu všech vyplacených částek rodičovského příspěvku od celkové částky 220 000 Kč zbývá částka, která je nižší než částka, která byla naposledy na rodičovském příspěvku vyplacena, vyplatí se tento rozdíl ve splátce rodičovského příspěvku náležejícího za poslední kalendářní měsíc.

Co to znamená česky?

Pokud vám na poslední měsíc pobírání rodičovského příspěvku zbývá menší částka, než obvykle dostáváte, připočte vám úřad práce tento zbytek k minulému měsíci a tím vám ukončí pobírání rodičovského příspěvku.

Příklad:

  • mám vypočítané a nastavené pobírání rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte
  • dítě bude mít čtvrté narozeniny 10. 6. a na červen mi zbývá částka 1.500 Kč, obvykle dostávám 2.800 Kč

Jak to chodilo v roce 2015:

  • za květen přišlo 2.800 Kč,
  • dostali jste dopis, že rodičovský příspěvek byl snížen na 1.500 Kč
  • za červen přišlo 1.500 Kč
  • přišel papír o tom, že nárok na rodičovský příspěvek skončil k 10. 6.

LETOS ALE POSTUPUJE ÚŘAD PRÁCE JINAK!

  • přijde dopis o zvýšení rodičovského příspěvku na 4.300 Kč
  • za květen vám přijde 4.300 Kč
  • přijde dopis o tom, že nárok na rodičovský příspěvek skončil k 31. 5.

Přiznávám, že se mi zatím nepodařilo vyšťourat, proč nyní postupují úřady jinak, než v loňském roce. Žádná novela zákona nebyla. Rozhodila jsem sítě a dotazy na různá místa. Až zjistím, proč se přístup úřadů k poslednímu měsíci rodičovského příspěvku změnil, podělím se s vámi.

Nevím ani, jestli takto postupují všechny úřady práce, ale mám informace už ze tří různých, které postupovaly letos stejně. Takže se vás tato novinka může týkat a je dobré o tom vědět co nejdříve. Můžete si zavolat na svůj úřad práce a tam si ověřit, jak to bude právě u vás.

Proč to řešíme?

Jestli jste zaměstnanci na rodičovské, nemusíte se tím nijak zabývat. Svůj příspěvek dostanete a nic se pro vás nemění. Na termín nástupu zpět do práce toto zkrácení pobírání rodičovského příspěvku nemá vliv.

Horší to je pro podnikatele. 

Pobírání rodičovského příspěvku je totiž důvodem pro chápání podnikání jako vedlejší činnosti. To se projeví především v platbách zdravotního a sociálního pojištění. Nečekané zkrácení pobírání rodičovského příspěvku vás tak může stát na platbách pojištění i několik tisíc, protože ihned po skončení pobírání příspěvku je vaše podnikání hlavní činnost. U zdravotního pojištění si můžete ještě kvůli vedlejší činnosti vyřídit “péči o díte do 7 let”, ale u sociálního pojištění to nelze.

Pokud počítáte s tím, že budete mít podnikání díky rodičovskému příspěvku jako vedlejší činnost až do čtvrtých narozenin dítě, dejte si pozor!

Jestli jste chtěli podnikat jen po dobu rodičovské a potom podnikání přerušit, udělejte to včas.

Chcete se podělit o Vaše zkušenosti s ukončením rodičovské? Budu za to moc ráda, napište mi na email lucie@vysvetlovnik.cz nebo do kontaktního formuláře. Děkuji.

 

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka, ale hlavně maminka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>
Komentáře