MOSS od 1. 1. 2019

MOSS – Mini One Stop Shop – je specialita pro prodej elektronických a telekomunikačních služeb.

Od 1. 1. 2019 nastaly v MOSS velké změny, zajímavé pro malé podnikatele. Chcete se MOSS zbavit a dál neřešit? Možná můžete!

Co je MOSS

Pro prodej telekomunikačních služeb, rozhlasového a televizního vysílání a elektronických služeb do jiné země EU platí zvláštní pravidla.

Kdo prodává do jiné EU země ebooky nebo online kurzy osobám nepovinným k dani (nepodnikatelům), musí se registrovat jako identifikovaná osoba k DPH a řešit tuto daň v zemi zákazníka.

Znamená to pro nás, že když prodáváme svoji elektronickou službu (např. e-book, videokurz) konečnému spotřebiteli z jiné země EU, vystavíme fakturu včetně DPH se sazbou ze země zákazníka a tuto DPH musíme v jeho zemi přiznat a odvést.

Protože by bylo velmi administrativně náročné registrovat se k DPH a odvádět daň v každé zemi, kam bychom svoji elektronickou službu prodali, můžeme se při prodeji e-booků do jiných zemí EU zaregistrovat do zvláštního režimu jednoho správního místa, tzv. Mini One Stop Shopu (MOSS). Když jsme k tomuto režimu zaregistrovaní, podáváme v něm daňové přiznání a platíme daň souhrnně za všechny země EU.

Pokud na vás mluvím svahilsky, pravděpodobně se vás MOSS netýká a dál číst nemusíte. 🙂

Změna od 1. 1. 2019

Dosud se povinnost zabývat se DPH v zahraničí při prodeji elektronických služeb týkala všech podnikatelů. I těch, co prodali jediný ebook na Slovensko.

Nová směrnice EU (směrnice Rady EU č. 2017/2455) je laskavá vůči drobným podnikatelům a nabízí jim jednodušší variantu.

Koho se změna týká:

  • podnikatel prodává elektronickou službu nepodnikatelům do jiné země EU
  • podnikatel nemá provozovnu v jiném členském státě
  • celková hodnota prodejů elektronických služeb do jiných zemí EU bez daně nepřekročila v aktuálním ani minulém roce 10.000 EUR (počítají se všechny prodeje do všech zemí EU dohromady za každý rok)

Co se mění?

Podnikatel, který splňuje všechny výše vypsané podmínky, se může rozhodnout, ve které zemi bude místo zdanitelného plnění elektronické služby, kterou poskytuje. Jestli to bude v zemi zákazníka jako dosud, nebo v jeho vlastní zemi (v ČR v našem případě).

Podle toho bude na fakturách do EU uvádět nebo neuvádět DPH.

Jak od ledna postupovat?

Vyberte si variantu, jak chcete k prodejům elektronických služeb do EU od ledna přistupovat.

  1. jako dosud → “místo zdanitelného plnění” si zvolím jako dosud zemi zákazníka → faktury vystavuji včetně DPH v zemi zákazníka, daň odvedu v rámci systému MOSS. Nic se nemění, pracujete s tím jako dosud, jak jste zvyklí.
  2. zjednoduším si to → “místo zdanitelného plnění” si zvolím ve své vlastní zemi → prodej podléhá pravidlům DPH jako prodeje tuzemským zákazníkům. Fakturuji bez DPH, pokud jsem neplátce. Nebo s klasickou českou DPH, pokud jsem plátce. Pokud jste neplátce DPH, vaše elektronické služby pro zahraniční zákazníky zlevní.

Pozor, změna bude platit až od 1. 1. 2019, takže prodeje v prosinci ještě podléhají starým pravidlům!

Pokud se rozhodnete pro druhou jednodušší variantu, musíte si od ledna předělat nastavení fakturace. Aby faktury za elektronické služby do EU od ledna neobsahovaly DPH země zákazníka.

Je to velmi důležité! Podle (dosud neschválené) novely zákona od DPH totiž bude platit jedna nemilá věc. Jestliže se rozhodnete vystavovat faktury s DPH druhé země, musíte v tom stejně pokračovat do konce následujícího kalendářního roku.

Pokud vystavíte v lednu fakturu za elektronickou službu do jiné EU země v režimu MOSS, musíte stejně postupovat až do konce roku 2020.

Je možné, že tento odstaveček nakonec ze zákona vypadne, nicméně v aktuálním navrhovaném znění je, tak bych s ním raději počítala.

Co s aktivní registrací MOSS?

Jestliže se rozhodnete vybrat si jednodušší variantu (nedopočítávat daň, neřešit MOSS), můžete se z režimu MOSS odhlásit. Nejbližší termín je v půlce března. Za leden – březen pak ještě podáte poslední nulové MOSS daňové přiznání a od dubna budete mít registraci zrušenou.

Nebo si můžete registraci ponechat pro strýčka Příhodu a každé čtvrtletí podávat nulová přiznání.

Jestli potřebujete nyní řešit svoji aktuální situaci (jestli spadáte nyní pod MOSS, jak máte pokračovat, kterou z variant si vybrat) – ráda se vám budu věnovat při telefonické konzultaci.

Tagy:
Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.