Rodičovská nebo péče o dítě – a není to jedno?

Není!

Minimálně pro rodiče – podnikatele. Pokaždé totiž mají u svého podnikání jinak nastavenou hlavní a vedlejší činnost. Pokud pečujete o malé dítě a podnikáte, nebo o podnikání uvažujete, je tento článek přesně pro vás.

Nejdřív trochu nutné teorie.

Pro každého podnikatele, pro začínajícího obzvláště, je zásadní, zda je jeho podnikání hlavní nebo vedlejší činnost. Při hlavní činnosti musí zaplatit každý měsíc 2.024 Kč za zdravotní pojištění a 2.189 Kč za sociální pojištění. Při vedlejší činnosti nemusí platit za určitých okolností vůbec nic. Proto je důležité znát podmínky pro vedlejší činnost a umět je využít.

Rodičovský příspěvek

Klíčové je pobírání rodičovského příspěvku, tj. dávky od úřadu práce, kterou dostáváte za to, že pečujete o malé dítě.

Při pobírání rodičovského příspěvku je vaše podnikání VŽDY VEDLEJŠÍ ČINNOST, a to pro zdravotní i sociální pojištění. Zdravotní pojištění budete platit podle skutečného zisku. Sociální pojištění se platí také podle zisku, ale pokud váš zisk nedosáhl hranice 71.950 Kč (rok 2018), sociální pojištění platit nemusíte.

Během pobírání rodičovského příspěvku můžete libovolně podnikat nebo chodit do práce. Dítě do dvou let může chodit do školky maximálně na 46 hodin měsíčně, pro starší dítě žádné omezení není, může klidně chodit do školky na celý den.

Péče o dítě do 7 let (nebo dvě děti do 15 let)

Po skončení pobírání rodičovského příspěvku můžete u zdravotní pojišťovny nahlásit, že “pečujete o dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let”.

Pro zdravotní pojištění bude vaše podnikání nadále VEDLEJŠÍ ČINNOST a máte stále výhodnější režim pro placení zdravotního pojištění.

Pozor ale u sociálního pojištění. To “péči o dítě” neuznává jako důvod pro uznání vedlejší činnosti, proto je v tomto případě pro sociální pojištění vaše podnikání HLAVNÍ ČINNOST. Musíte platit minimální zálohy ve výši 2.189 Kč měsíčně (částky pro rok 2018). Za každý měsíc, i když jste vůbec nic nevydělali, nebo jenom maličko. Za rok už to je více než 26 tisíc a to je znát…

Další nevýhodou je, že u péče o dítě je nutná tzv. “celodenní péče o dítě“. Při ní nesmí školkové dítě zůstávat ve školce po obědě (povolená doba je omezená na 4 hodiny denně), školák nesmí chodit do družiny.

Příklad

Ukažme si vše na příkladu.

Paní Petra má čtyřleté dítě a podniká. Zdravotní pojištění je 13,5 % z poloviny zisku, sociální pojištění je 29,2 % z poloviny zisku (u vedlejší činnosti pouze tehdy, když zisk přesáhne 71.950 Kč). Více podrobností o principech a výpočtu zdravotního a sociálního pojištění naleznete v e-booku Podnikám na paušál.

V levém sloupečku tabulek vidíte, jaké budou roční platby zdravotního a sociálního pojištění při rodičovském příspěvku, vpravo tyto platby při péči o dítě do 7 let.

 1. Zisk z podnikání je 60.000 Kč. 

Při rodičovském příspěvku

 • zisk z podnikání = 60.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 4.050 Kč
 • sociální pojištění = 0 Kč
 • pojištění celkem = 4.050 Kč

Při péči o dítě

 • zisk z podnikání = 60.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 4.050 Kč
 • sociální pojištění = 26.268 Kč
 • pojištění celkem = 30.318 Kč

Zdravotní pojištění je v obou případech vedlejší činnost, platí se 13,5 % z poloviny zisku, tj. z 30.000 Kč.

Při rodičovském příspěvku je podnikání vedlejší činnost i pro sociální pojištění. Hranice pro povinnou platbu sociálního pojištění nebyla překročena, podnikatelka nemusí toto pojištění platit.

Při péči o dítě je podnikání z hlediska sociálního pojištění hlavní činnost, musí tedy zaplatit pojištění alespoň v minimální výši.

Rozdíl mezi sociálním pojistným při rodičovském příspěvku a při péči o dítě je v tomto případě více než 26 tisíc.

 2. Zisk z podnikání je 100.000 Kč.

Při rodičovském příspěvku

 • zisk z podnikání = 100.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 6.750 Kč
 • sociální pojištění = 14.600 Kč
 • pojištění celkem = 21.350 Kč

Při péči o dítě

 • zisk z podnikání = 100.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 6.750 Kč
 • sociální pojištění = 26.268 Kč
 • pojištění celkem = 33.018 Kč

Zdravotní pojištění je v obou případech vedlejší činnost, platí se 13,5 % z poloviny zisku, tj. z 50.000 Kč.

Při rodičovském příspěvku je podnikání vedlejší činnost i pro sociální pojištění. Hranice pro povinnou platbu sociálního pojištění byla překročena a pojistné je 29,2 % z poloviny zisku, tj. z 50.000 Kč.

Při péči o dítě musí být zaplaceno alespoň minimální sociální pojistné, stejně jako v prvním případě.

Rozdíl v pojistném mezi péčí o dítě a rodičovským příspěvkem je menší, ale stále je zjevný.

 3. Zisk z podnikání je 200.000 Kč.

Při rodičovském příspěvku

 • zisk z podnikání = 200.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 13.500 Kč
 • sociální pojištění = 29.200 Kč
 • pojištění celkem = 42.700 Kč

Při péči o dítě

 • zisk z podnikání = 200.000 Kč
 • zdravotní pojištění = 13.500 Kč
 • sociální pojištění = 29.200 Kč
 • pojištění celkem = 42.700 Kč

Zdravotní pojištění je v obou případech vedlejší činnost, platí se 13,5 % z poloviny zisku, tj. ze 100.000 Kč.

Při rodičovském příspěvku je pojistné sociálního pojištění 29,2 % z poloviny zisku, tj. ze 100.000 Kč.

Při péči o dítě musí být zaplaceno alespoň minimální sociální pojistné. Pokud ale vyjde skutečně vypočítané pojistné vyšší, platí tato vyšší částka.

Z příkladu je zjevné, že při vyšším zisku se rozdíl mezi hlavní a vedlejší činností stírá. Při nízkém zisku a v začátku podnikání je ale rozdíl výrazný.

 

Takže následuje moje základní rada pro rodiče – podnikatele:

Pokud máte tu možnost, prodlužte si pobírání rodičovského příspěvku na maximální dobu, do 4 let věku dítěte. Připravíte si tím výhodnější podmínky pro platby zdravotního a především sociálního pojištění podnikatelů.

 

Pokud začínáte uvažovat o přivýdělku při mateřské, rodičovské nebo péči o dítě, můžete si stáhnout můj e-book 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské.

Pro začínající podnikatele jsem připravila obsáhlého průvodce založením živnosti a prvními lety podnikání Podnikám na paušál.

Osobně (spíše telefonicky 🙂 ) se mnou vše můžete konzultovat v poradně .

Lucie Krausová
Jsem ekonomka, účetní a podnikatelka. Baví mě kombinovat práci s čísly a pomoc druhým. Jsem autorka e-booku pro rodiče 4 možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské a pro začínající podnikatele Podnikám na paušál - podrobný průvodce prvními lety podnikání. Pokud Vás zajímá více o mně, více informací zjistíte zde >>

Tento článek vyjadřuje názor autorky, nejedná se o právně závazný dokument.